LuksusowySen.pl
Blog chmura tagów

Jaki rozmiar kołdry wybrać? Przewodnik po rozmiarach kołder

0

W tym przewodniku po rozmiarach kołder zostaną omówione praktycznie wszystkie dostępne w polskich sklepach rozmiary kołder. Od kołder dla dzieci i niemowląt po kołdry dla osób dorosłych, śpiących samemu oraz z partnerem. W tym wstępie pragnę zaznaczyć, że nie ma idealnego rozmiaru, który byłby najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Każdy z nas śpi inaczej, tzn. ma inne upodobania. Jedni lubią zawijać się w kołdrę, jeszcze inni lubią być tylko trochę przykryci. Każdy z nas śpi na innym łóżku, jest innej budowy ciała oraz innego wzrostu. A to właśnie te czynniki moją decydujące znaczenie przy wyborze najlepszego dla nas rozmiaru kołdry.

Jaki rozmiar kołdry wybrać? Przewodnik po rozmiarach kołder

Jaką kołdrę wybrać? 

Aby dobrze dobrać rozmiar kołdry, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

 • Jakiego rozmiaru jest moje łóżko?
 • Czy będę pod kołdrą spał/a sam/a, czy z partnerem?
 • Jak będę spał/a z partnerem czy chcemy mieć jedną dużą kołdrę, czy dwie mniejsze?
 • Czy mój lub partnera wzrost jest w okolicach, lub przekracza 2 metry?
 • Czy lubię zawijać się w kołdrę, czy raczej nie?

Jak duża powinna być kołdra?

Szerokość kołdry możemy dobrać do rozmiaru naszego łóżka. Właściwie to są dwie szkoły. Jedna mówi, że kołdra powinna być tak samo szeroka lub szersza względem łóżka, a druga, że szersza. Ja przychylam się raczej do tej drugiej szkoły. Szersze od łóżka kołdry zdecydowanie lepiej wyglądają w sypialni. 

Możemy również dobrać szerokość kołdry do ilości osób śpiących w jednym łóżku, jeśli każdy z partnerów będzie miał do dyspozycji swoją kołdrę, są to 2 kołdry w rozmiarze:

 • 135x200
 • 140x200 
 • 155x200
 • 160x200

Rozmiary kołder – dobór kołdry do własnych potrzeb

A teraz przyjrzyjmy się konkretnym rozmiarom kołder. Każdy rozmiar ma swoje wady i zalety, które zostaną tutaj opisane, abyś Ty drogi czytelniku mógł/a dokonać najlepszego wyboru:

Kołdra dla dziecka 

 • Kołdra 90x120 – kołdra dla niemowlęcia często jest to nasza pierwsza kołdra po przyjściu na świat.
 • Kołdra 100x135 – może być to nasza pierwsza lub druga kołdra w życiu, która posłuży dziecku do około 5 roku życia. W głównej mierze będzie to zależeć od tego, jak szybko będzie rosło nasze dziecko.
 • Kołdra 135x200 lub 140x200 – najmniejsza kołdra, pod którą może spać jedna osoba dorosła lub jedno dziecko powyżej około 5 roku życia. Rozmiar 135x200 i 140x200 to właściwie ten sam rozmiar. Kołdra 135x200 będzie pasowała do poszwy 140x200 i odwrotnie. Kołdra i pościel nie jest produkowana od linijki i zawsze jest pewna tolerancja rozmiaru.

Kołdra dla pary

 • Kołdra 155x200 lub 160x200 – najmniejsza kołdra, pod którą zmieszczą się dwie dorosłe osoby. Zatem jak chcemy spać z partnerem pod jedną kołdrą to od tego rozmiaru, możemy zacząć nasze rozważania. Często ten rozmiar wybierają osoby, które śpią same, ale potrzebują więcej przestrzeni pod kołdrą. Jest to jeden z najbardziej popularnych rozmiarów w Polsce zatem bardzo łatwo będzie nam dostać odpowiednią pościel w tym rozmiarze.
 • Kołdra 180x200 – jest to rozmiar, na który będzie nam najtrudniej znaleźć pościel ilość wzorów oraz producentów pościeli w tym rozmiarze jest mocno ograniczona. W Polsce ten rozmiar jest rzadko wybierany przez klientów a za granicą właściwie nikt nie używa tego rozmiaru.
 • Kołdra 200x200 – najbardziej praktyczny rozmiar, jest to kwadrat, więc nie ma znaczenia, co jest długością co szerokością, łatwo będzie się ubierało kołdrę w poszwę. Możemy obracać kołdrę nie tylko góra dół, ale też prawo lewo przy każdej zmianie pościeli. A to oznacza, że tak obracając kołdrę, będzie się ona równomiernie zużywać i będzie tak samo ciepła na całej powierzchni przez cały okres użytkowania. Więcej o obracaniu kołder piszę we wpisie "Jak dbać o kołdrę puchową?"

Największe rozmiary kołder

 • Kołdra 200x220 lub 220x200 – jeden z najbardziej popularnych rozmiarów w Polsce. W wymiarach kołder oraz pościeli najpierw podawana jest szerokość, a następnie długość. Kołdry w tym rozmiarze możemy dowolnie ułożyć, jeżeli są symetryczne i nie są anatomicznie pikowane Tzn. jak chcemy, żeby wymiar 220 był szerokością, to można tak ułożyć kołdrę a, jak chcemy, żeby wymiar 220 był długością, też możemy tak ułożyć kołdrę. Problem pojawia się przy wyborze pościeli, jeżeli chcemy, aby wymiar 220 był szerokością a kupimy pościel w rozmiarze 200x220 to możemy mieć problem, bo wzór na pościeli będzie odwrócony, a zamek będzie po boku, a nie w nogach. Dlatego należy zwracać na to uwagę, kupując pościel w tym rozmiarze. Bo 200x220 i 220x200 to nie ten sam rozmiar. Rozmiar 200x220 jest polecany dla osób wysokich, których wzrost jest w okolicach lub przekracza 2 metry. A rozmiar 220x200 dla osób, które a lubią się kołdrą owijać i często zabierają większy kawałek kołdry dla siebie.
 • 240x220 i 220x240 – największy rozmiar kołdry, a co za tym idzie kołdry i pościele w tym rozmiarze z uwagi na swoje gabaryty, są najdroższe. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik wpływający na cenę. Kupując pościel w tym rozmiarze, należy stosować się do tych samych wskazówek, które zostały opisane przy rozmiarze 200x220 i 220x200. 

Drogi czytelniku powyżej opisałem najbardziej popularne rozmiary w Polsce. Zdaję sobie sprawę, że w zakamarkach polskiego internetu można znaleźć kołdry jeszcze w kilku mało popularnych rozmiarach jak choćby 150x200 i 155x220. Oba wspomniane rozmiary są przeznaczone dla jednej osoby i można zastosować do nich opis rozmiaru 135x200. Rozmiar pościeli 150x200 występuje w znanej sieci sklepów meblowych, która w zamyśle miała zmusić klienta, aby do kołdry dokupił pościel a do pościeli kołdrę, bo taki rozmiar tylko tam właściwie jest dostępny. Natomiast rozmiar kołdry 155x220 jest to rozmiar niemiecki przeznaczony dla osób wysokich, których wzrost przekracza 2 metry.

Żywię głęboką nadzieję, że artykuł ten pomógł rozwiać Twoje wątpliwości, dostarczył Ci trochę dodatkowej wiedzy, jednym słowem był przydatny i pomógł w wyborze najlepszego rozmiaru kołdry. Chętnie zapoznam się z waszymi opiniami lub sugestiami co do kolejnych tematów, które powinniśmy poruszyć na blogu, zostawcie je w komentarzu.

Po więcej artykułów zapraszamy na naszego bloga:

Autor: Rafał Birkholz

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium