LuksusowySen.pl
Blog chmura tagów

Jak dbać o kołdrę puchową? 4 zasady korzystania z kołdry puchowej

0

Przygotowałem dla naszych klientów oraz innych użytkowników kołder puchowych poradnik, w którym zawarłem informację o tym, jak dbać o kołdry puchowe. Poradnik może na pierwszy rzut oka wydawać się długi i sugerować, że dbanie o kołdry puchowe jest czymś skomplikowanym i trudnym. W rzeczywistości tak nie jest. Jest to tak naprawdę kilka prostych czynności, o których powinniśmy pamiętać. Poradnik zaczynamy od czynności, które powinniśmy wykonywać codziennie, a kończymy na takich, które będziemy wykonywać nawet co kilka lat. Dużą część tekstu zajmuje informacja o tym, dlaczego te czynności są ważne i z czego wynikają. Myślę, że pozwoli to naszym czytelnikom na zrozumienie wielu kwestii oraz na lepsze utrwalenie wiedzy związanej z pielęgnacją kołder puchowych. Na końcu tekstu znajduje się wersja dla leniwych, dla których tekst ten jest za długi, a chcieliby otrzymać krótką treściwą informację w kilku podpunktach o tym, jak należy dbać o kołdry puchowe.

Kołdry puchowe są kołdrami, które charakteryzują się najdłuższą żywotnością pośród kołder dostępnych na rynku. Kołdra puchowa do tanich nie należy, warto więc zadbać, aby służyła nam jak najlepiej oraz jak najdłużej. Wykonując kilka prostych czynności możemy wydłużyć czas świetności naszej kołdry puchowej.

Jak dbać o kołdrę puchową? 4 zasady korzystania z kołdry puchowej

Wietrzenie kołdry puchowej

Pierwszą i codzienną czynnością, jaką trzeba wykonać to zaścielić kołdrę zwłaszcza rano, jest to bardzo ważne. Dorosły człowiek w ciągu nocy oddaje około 0,45 do 0,5 litra potu, a często śpimy we dwoje pod jedną kołdrą. Nasza kołdra i poduszki w jedną noc przyjmują zatem od 0,45 do 1 litra potu. Aby tej wilgoci się pozbyć, warto rano zaścielić kołdrę najlepiej kilka razy z rzędu. Powietrze przechodzące przez kołdrę w trakcie tej czynności wyciągnie resztki wilgoci.

Raz na jakiś czas warto też wywietrzyć naszą kołdrę, najlepiej w suchy dzień oraz w cieniu. Wietrzenie kołdry w mokry dzień nic nam nie da, bo nie pozbędziemy się nadmiaru wilgoci z kołdry. Puch ma swoją optymalną wilgotność na poziomie 14%. Wietrzenie kołdry na słońcu może powodować, że słońce punktowo nagrzeje nam kołdrę lub poszczególne komory i wilgotność puchu spadnie poniżej 10%. Tak niska wilgotność puchu może spowodować, że puch zamknięty w komorach naszej kołdry się skruszy.

Obracanie kołdry przy zmianie pościeli 

Drugą ważną czynnością, którą warto wykonać co pewien czas jest odwracanie kołdry przy każdej zmianie pościeli. Każda kołdra w rogu ma wszytą szarfę z logo producenta. I to logo raz powinno być przy naszej głowie a po zmianie pościeli przy naszych nogach. Dlaczego warto obracać kołdrę co zmianę pościeli ? Obracanie kołdry przy każdej zmianie pościeli (pościel zazwyczaj zmieniamy regularnie co tydzień lub 2 tygodnie) powoduje, że kołdra zużywa się równomiernie. I w tym miejscu dochodzimy do pytania, jak zużywa się kołdra? 

Jak zużywa się kołdra pochowa? 

Kołdra puchowa jak sama nazwa wskazuje w większości lub w całości wypełniona jest puchem gęsim, lub kaczym. Puch ma trójwymiarową strukturę, czyli ma wysokość, szerokość i długość. Puch dla uproszczenia ma kształt kuleczki z promykami w każdą stronę. I w czasie użytkowania naszej kołdry te promyki będą się odłamywać i powstaną tak zwane odloty. Jak można zaobserwować to zjawisko zużywania się naszej kołdry puchowej? Odpowiedź jest bardzo prosta, wystarczy wziąć kołdrę puchową pionowo pod światło i zobaczyć czy komory są w pełni wypełnione, czy też już nie. Nowa kołdra lub mało zużyta będzie miała komorę wypełnioną od góry do dołu. Natomiast kołdra używana będzie miła tę komorę wypełnioną w ¾ lub mniej. Często nasi klienci myślą, że puch się przesunął do innej komory. Cytując klasyka, powiem nic bardziej mylnego. Promyki się połamały, czyli powstało dużo odlotów, które nie są już trójwymiarowe i nie są w stanie odkładać się jeden na drugim w związku z tym, opadają na dno komory. Nietrudno zgadnąć, że najbardziej na zużycie są narażone komory znajdujące się przy naszej głowie oraz przy nogach, upraszczając pierwsze oraz ostatnie komory w naszej kołdrze. Bardziej zużywają się komory przy naszej głowie niż w nogach, dlatego warto obracać kołdrę, aby była tak samo ciepła na całej powierzchni i zużywała się równomiernie. Jeszcze taka jedna mała podpowiedź, jeśli masz kołdrę puchową w rozmiarze 200x200 możesz ją odwracać góra, dół oraz prawo lewo. Pod tym względem jest to najbardziej praktyczny rozmiar kołdry.

Bardzo ważne, aby nie siadać na kołdrze oraz nie kłaść się na niej. Jak mamy jakieś zwierzę domowe, które lubi się wylegiwać w naszym łóżku, również warto zadbać o to, aby nie leżało na kołdrze. Siadanie i leżenie na kołdrze przyśpiesza odłamywanie się promyków, dlatego właśnie warto unikać tego typu zachowań.

Czy kołdrę puchową można prać?

Przy każdej kołdrze jest metka z przepisem konserwacji i należy się do niej stosować. Metka poinformuje nas czy w ogóle możemy wyprać naszą kołdrę puchową i jak tak to w jakiej temperaturze (nie każdą kołdrę puchową można prać, lecz kołder bez możliwości prania jest coraz mniej). Nie ma jakiegoś z góry określonego okresu, po którym warto wyprać kołdrę. Każda kołdra jest używana z inną intensywnością i przez inne osoby lub pary. Kołdrę warto wyprać, jak zauważymy, że straciła ona swoją sprężystość i już nie jest taka puchata jak wcześniej. Tak jak wyżej już wspominałem, że oddajemy w ciągu nocy 0,5 litra potu, ten pot przenika przez tkaninę i skleja ziarenka puchu. Dlatego raz na jakiś czas trzeba wyprać kołdrę, aby wyprany puch odzyskał swoją naturalną sprężystość. Jeżeli mamy taką potrzebę to kołdrę puchową ze względów higienicznych możemy prać maksymalnie dwa razy do roku w odstępach półrocznych.

Jak prać kołdrę puchową?

Jeżeli zdecydujemy się na pranie kołdry w pralce w warunkach domowych, warto zastosować się do kilku naszych wskazówek w celu osiągnięcia optymalnego rezultatu prania. Kołdry zawsze należy prać oddzielnie w pralce tzn. nie wsadzać nic więcej oprócz 1 kołdry. Dotyczy to również suszarki bębnowej. Warto wykorzystać piłeczki do prania oraz suszenia. Nie używaj płynów zmiękczających do prania ani płynów z lanoliną. Użyj płynu do prania puchu lub łagodny detergent 1/3 normalnej ilości. Ładując pralkę, zawsze zostaw wolną przestrzeń na szerokość przynajmniej jednej dłoni od górnej części bębna. Jeżeli objętość twojej kołdry jest zbyt duża dla pralki, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnej pralni. Upychanie kołdry do bębna pralki na siłę może spowodować zniszczenie nie tylko kołdry, ale również pralki. Proszę wyobrazić sobie sytuację, gdy koniuszek kołdry wystaje z obrysu bębna pralki i ociera się o rant bębna przy każdym jego obrocie. W efekcie możemy przetrzeć tkaninę kołdry, przez którą wydostanie się puch lub puch i pierze i zatka odpływ wody z pralki. Pranie kołdry w profesjonalnej pralni kosztuje kilkadziesiąt złotych. Nie jest to duży wydatek, który zapewne będziemy ponosić raz na kilka miesięcy lub lat w zależności od częstotliwości prania. Najlepiej wybrać sprawdzoną pralnię, która działa kilka lat na rynku. Raczej omijałbym pralnie, gdzie jest duża rotacja pracowników i często pracują tam nowe osoby bez doświadczenia.

W naszym sklepie internetowym każda kołdra ma dokładnie opisany sposób konserwacji. Dzięki temu jeszcze przed zakupem będziesz wiedział, jak to robić i nie będzie to dla ciebie niespodzianką.

Jak dbać o kołdrę puchową? Podsumowanie 

  • codziennie rano zaścielamy kołdrę najlepiej kilka razy z rzędu, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci po całej nocy
  • nie siadamy ani nie kładziemy się na kołdrę, aby nie uszkodzić puchu
  • obracamy kołdrę o 180 stopni przy każdej zmianie pościeli, aby równomiernie się zużywała
  • wietrzymy kołdrę w cieniu w suchy dzień, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci
  • pierzemy kołdrę co pewien czas, o ile producent przewidział pranie w sposobie konserwacji

Po więcej porad zapraszamy na naszego bloga:

Autor: Rafał Birkholz

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium