LuksusowySen.pl
Blog chmura tagów

Jak prać ręczniki i inne tekstylia aby znacząco wydłużyć ich czas użytkowania

0

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy znacznie przedłużyć czas użytkowania tekstyliów domowych. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta. O to kilka rad dotyczących prania tekstyliów, których nie znajdziecie na metce producenta. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Państwu jak najdłużej cieszyć się naszymi produktami.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy znacznie przedłużyć czas użytkowania tekstyliów domowych. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta. O to kilka rad dotyczących prania tekstyliów, których nie znajdziecie na metce producenta. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Państwu jak najdłużej cieszyć się naszymi produktami.

Pierwsze pranie

Powinno się wyprać nowy produkt przed jego pierwszym użyciem. Jest to podstawowa zasada nie tylko w przypadku ręczników, ale generalnie wszystkich tekstyliów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, a zwłaszcza tych wykonanych z naturalnej bawełny. Pozwoli nam to uniknąć alergii i uczuleń, wywołanych przez środki chroniące tkaniny podczas transportu. Poza tym przed pierwszym praniem tekstylia są bardziej wrażliwe na działanie środków chemicznych i zetknięcie chociażby z resztkami środka czyszczącego na umywalce może zakończyć się trwałym ich odbarwieniem i uszkodzeniem. Pierwsze pranie jest szczególnie ważne w przypadku ręczników i szlafroków, gdyż pozwala im osiągnąć odpowiednią miękkość i odporność na uszkodzenia. Poza tym produkty z bawełny wysokogatunkowej oraz z mikrobawełny, szczególnie te w ciemniejszych kolorach, pylą przed pierwszym praniem. Jest to naturalny proces w przypadku materiałów wysokiej jakości. Zarówno pylenie, jak i zwiększona wrażliwość na środki chemiczne całkowicie znikają po trzecim praniu.

Temperatura prania

Powinniśmy przestrzegać temperatury prania podanej na metce. Odpowiednia temperatura dla większości produktów oferowanych na rynku to 40 stopni. Przyzwyczajenia niektórych osób do nastawiania ręczników na 90 stopni mogą okazać się zgubne dla tkanin wysokiej jakości. Tylko w hotelach i szpitalach, gdzie sterylność jest priorytetem, doradza się gotowanie ręczników, obrusów i pościeli. Dla tych branż stworzono jednak specjalne kolekcje produktów, dostosowane do prania w wysokich temperaturach.

Proszki i płyny do prania

W alternatywie - proszki czy płyny - zdecydowanie powinniśmy wybierać płyny i żele do prania. Są bardziej ekologiczne i lepiej się wypłukują. W przeciwieństwie do proszków, ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, co mogłoby spowodować uszkodzenie koloru i podrażnienia skóry. Nie należy używać do prania kolorowych ręczników proszków i żeli przeznaczonych do rzeczy białych. Tekstylia mogą bowiem blaknąć i tracić kolor. Segregujmy też prane rzeczy pod kątem kolorów, gdyż kolorowe ręczniki mogą barwić te jaśniejsze. Warto przywiązywać większą wagę do ilości płynu do płukania, który dodajemy do prania. Przedawkowanie może źle wpłynąć na tkaninę. Gdy płyn poskleja pętelki w ręczniku, włókienka przestają dobrze wchłaniać wodę. Natomiast w przypadku mikrobawełny długi i puszysty splot staje się bardzo ciężki i opada, co także zmniejsza wchłanianie wody i wydłuża wysychanie.

Wirowanie i suszenie

Nie powinniśmy wirować ręczników powyżej 1000 obrotów. Zaleca się ustawienie pralki na 700 obrotów, co znacznie wydłuży życie naszym domowym tekstyliom. Najlepiej jest równomiernie rozwiesić ręcznik zaraz po jego wypraniu. Pozostawienie go na wiele godzin w pralce może grozić zbutwieniem materiału, a przykry zapach jest wtedy wyjątkowo trudno zlikwidować. Należy również uważać na bardzo grube, mięsiste ręczniki. Po wypraniu, a nawet użyciu, powinno się je rozprostować i rozwiesić. Jeśli pozostawimy je ściśnięte na małych wieszaczkach, również może dojść do zbutwienia tkaniny. Ręczników w ciemnych i intensywnych barwach nie powiśmy suszyć na pełnym słońcu, szczególnie latem. Wystawione na intensywne promieniowanie mogą spłowieć.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium