Porady

Jak prać ręczniki?


 

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy znacznie przedłużyć czas użytkowania tekstyliów. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta. O to kilka rad dotyczących prania tekstyliów, których nie znajdziecie na metce producenta. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Państwu jak najdłużej cieszyć się naszymi produktami.

Pierwsze pranie

Powinno się wyprać nowy produkt przed jego pierwszym użyciem. Jest to podstawowa zasada nie tylko w przypadku ręczników, ale generalnie wszystkich tekstyliów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, a zwłaszcza tych wykonanych z naturalnej bawełny. Pozwoli nam to uniknąć alergii i uczuleń, wywołanych przez środki chroniące tkaniny podczas transportu. Poza tym przed pierwszym praniem tekstylia są bardziej wrażliwe na działanie środków chemicznych i zetknięcie chociażby z resztkami środka czyszczącego na umywalce może zakończyć się trwałym ich odbarwieniem i uszkodzeniem. Pierwsze pranie jest szczególnie ważne w przypadku ręczników i szlafroków, gdyż pozwala im osiągnąć odpowiednią miękkość i odporność na uszkodzenia. Poza tym produkty z bawełny wysokogatunkowej oraz z mikrobawełny, szczególnie te w ciemniejszych kolorach, pylą przed pierwszym praniem. Jest to naturalny proces w przypadku materiałów wysokiej jakości. Zarówno pylenie, jak i zwiększona wrażliwość na środki chemiczne całkowicie znikają po trzecim praniu.

Temperatura prania

Powinniśmy przestrzegać temperatury prania podanej na metce. Odpowiednia temperatura dla większości produktów oferowanych na rynku to 40 stopni. Przyzwyczajenia niektórych osób do nastawiania ręczników na 90 stopni mogą okazać się zgubne dla tkanin wysokiej jakości. Tylko w hotelach i szpitalach, gdzie sterylność jest priorytetem, doradza się gotowanie ręczników, obrusów i pościeli. Dla tych branż stworzono jednak specjalne kolekcje produktów, dostosowane do prania w wysokich temperaturach.

Proszki i płyny do prania

W alternatywie - proszki czy płyny - zdecydowanie powinniśmy wybierać płyny i żele do prania. Są bardziej ekologiczne i lepiej się wypłukują. W przeciwieństwie do proszków, ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, co mogłoby spowodować uszkodzenie koloru i podrażnienia skóry. Nie należy używać do prania kolorowych ręczników proszków i żeli przeznaczonych do rzeczy białych. Tekstylia mogą bowiem blaknąć i tracić kolor. Segregujmy też prane rzeczy pod kątem kolorów, gdyż kolorowe ręczniki mogą barwić te jaśniejsze. Warto przywiązywać większą wagę do ilości płynu do płukania, który dodajemy do prania. Przedawkowanie może źle wpłynąć na tkaninę. Gdy płyn poskleja pętelki w ręczniku, włókienka przestają dobrze wchłaniać wodę. Natomiast w przypadku mikrobawełny długi i puszysty splot staje się bardzo ciężki i opada, co także zmniejsza wchłanianie wody i wydłuża wysychanie.

Wirowanie i suszenie

Nie powinniśmy wirować ręczników powyżej 1000 obrotów. Zaleca się ustawienie pralki na 700 obrotów, co znacznie wydłuży życie naszym domowym tekstyliom. Najlepiej jest równomiernie rozwiesić ręcznik zaraz po jego wypraniu. Pozostawienie go na wiele godzin w pralce może grozić zbutwieniem materiału, a przykry zapach jest wtedy wyjątkowo trudno zlikwidować. Należy również uważać na bardzo grube, mięsiste ręczniki. Po wypraniu, a nawet użyciu, powinno się je rozprostować i rozwiesić. Jeśli pozostawimy je ściśnięte na małych wieszaczkach, również może dojść do zbutwienia tkaniny. Ręczników w ciemnych i intensywnych barwach nie powiśmy suszyć na pełnym słońcu, szczególnie latem. Wystawione na intensywne promieniowanie mogą spłowieć.

 


Jak prać pościel?


 

Pranie wydaje się bardzo prostą czynnością, ale nic bardziej mylnego. Przy obecnej wielości tkanin, kolorów, mnogości środków do prania bardzo łatwo o pomyłkę, której skutki mogą się okazać katastrofalne dla naszych rzeczy.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po zakupie nowej pościeli, jest uważne przeczytanie tekstylnej metki załączonej do produktu. Przepis prania zawarty na metce wszytej w jedną część kompletu, obowiązuje wszystkie jego części. Postępując zgodnie z zawartą tam skróconą instrukcją, możemy być pewni, że podczas prania naszej pościeli nic nie grozi.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej jakości pościeli należy przestrzegać jeszcze kilku podstawowych zasad. Ich stosowanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne, a pozwoli się długo cieszyć przyjemną w dotyku, wytrzymałą pościelą. Oto one:

  • Ważne jest aby pamiętać o segregowaniu prania ze względu na kolorystykę tkanin. Tkanin jasnych nie mieszamy z ciemnymi.
  • Przy praniu pościeli należy zwrócić uwagę jakie tkaniny oprócz pościelowych wkładamy do pralki. Powinny być one jednorodne.
  • Przed praniem należy upewnić się, że zamki albo guziki są zapięte, co zapobiegnie przedostaniu się do wnętrza pościeli innych tekstyliów.
  • Pościel drukowaną bądź haftowaną powinno się prać na lewej stronie, co pozwoli zachować intensywność barw nadruku i zapobiegnie niszczeniu się haftu.
  • Do kolorowej pościeli używamy zawsze proszków do kolorów a najlepiej żeli, które zapewniają lepszą ochronę barwników.
  • Zawsze należy pamiętać o maksymalnej temperaturze prania. Nigdy nie powinno się prać pościeli w temperaturze wyższej niż w tej która widnieje na metce wszytej do produktu.
  • Pościel, która nie wymaga prasowania, powinno się prać delikatnymi programami, z krótkim czasem wirowania na niskich obrotach.
  • Zostawianie pościeli w pralce na długie godziny, może powodować trudności z jej rozprasowaniem. Jeżeli wilgotna pościel będzie pozostawiona na zbyt długo, może to doprowadzić do odbarwień a nawet do butwienia tkaniny.
  • Susząc pościel w pozycji rozłożonej, zagwarantujemy sobie mniej pracy przy prasowaniu. Susząca się pościel mając równomierny dostęp do powietrza będzie nam również dłużej służyła.
  • Podczas suszenia nie należy eksponować pościeli o ciemniejszych kolorach na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami pościel na długie lata zachowa swoją jakość, dostarczając Państwu jedynie przyjemności z użytkowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium